جامعه شناسی کسب و کار بستک (قسمت اول)

boobash

 نویسنده – صلاح الدین بوباش

قسمت اول

[divider]

شهرستان بستک با قدمت تاریخی و پیشینه ی حکومتی و سیاسی و داشتن رونق و قدرت اقتصادی ناشی از عبور کاروان های بازرگانی از این منطقه و همچنین با داشتن سابقه ی فرهنگی و علمی یکی از مناطق شناخته شده جنوب بوده است و اما اینکه آن همه میراث سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی در دوران مختلف چه نوساناتی داشته و چه بخش و یا مقدار از آن به ما منتقل شده و ما نیز چه بهره ای از آن برده ایم جای بسی تحلیل دارد . بر آن شدیم تا در این مقاله به تحلیل جامعه شناسی بستک از نگاه کسب و کار بپردازیم و ابتدا سعی شده با وجود اینکه تعاریف مختلفی از کسب و کار وجود دارد یک تعریف جامع و کاملی که در برگیرنده ی تمامی عوامل و پارامترهای موثر در کسب و کار باشد داشته باشیم و همچنین به آن اصول مهم در این تعریف بپردازیم و سپس آن اصول را در جامعه ی کسب و کار بستک تحلیل کنیم .

تعریف کسب و کار : به انجام فعالیت هایی با صرف کوشش های فکری و جسمی و همراه با طرح و برنامه و وجود زیر ساخت های لازم و با استفاده از سرمایه و منابع انسانی و مالی در محیطی مناسب و امن که منجر به تولید و یا توزیع کالا و یا خدمات برای بازار و جامعه مصرف شود را کسب و کار کویند . تحلیل اصول کسب و کار در جامعه بستک :

الف – کوشش های فکری و جسمی بر کسی پوشیده نیست که زمانی ، شخص و جامعه ای قدرتمندتر بود که بازوان قوی تری داشت و هر چه زمان به جلو می رود قدرت بازوان و کوشش های جسمی به ماشین ها و تلاش های فکری به نرم افزارها منتقل می شود . حال جامعه ی کسب و کار بستک چقدر توانسته خود را با این تغییر وفق دهد و در جهت ارتقای تلاش های فکری کسب و کار چه کرده و آیا برای تحقق و توسعه ی کسب و کار خود ، دانش و مهارت لازم را دارد و یا در پی حصول آن می باشد ؟

ب- طرح و برنامه طرح و برنامه ی کسب و کار ، ابزاری برای مدیریت و بهینه سازی بهتر کسب و کارهای موجود و یا جدید می باشد که در واقع با توجه به نوع و حجم کسب و کار می توان به اشکال گوناگون تهیه کرد که در آن تعیین اهداف اقتصادی مناسب و انتخاب استراتژهای هوشمندانه و تبدیل آن به برنامه های عملیاتی قابل اجرا ، بخش مهمی از فرایند می باشد . حال قضاوت با شماست که چند درصد طرح های کسب و کار اجرا شده و در حال اجرا در منطقه ، از قبل مطالعه شده است و برابر یک برنامه تدوین و کارشناسی شده بوده است.

 

/نشریه بستکیه/

یاسر افروز

یاسر افروز

دبیر بخش فناوری اطلاعات و آموزش نشریه

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *