حمامی که در زمین مدفون بود ..!!

حمام سیبه یک گرمابه‌ تاریخی در روستای کوخرد واقع در شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان است که از آثارهای تاریخی و نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران به شمار می رود .
پیشینه این گرمابه به پیش از اسلام برمی‌گردد و بدست مردم بومی زرتشتی (گبرها)ساخته شده‌ است . این بنای تاریخی  مربوط به دوره ساسانیان است که  به نظر عامیانه مردمان شهر قدیمی و بزرگ سیبه در پی سیلی که از آبراه‌های کوه‌های شمال سیبه یعنی درواه شمو به راه افتاده بود ناچار به ترک سیبه شدند و بازماندگان آنان دهستان کوخرد رو بنیاد کردند. گرمابه سیبه هم از آثار همان مردمان است .

آثار باستانی حمام سیبه به صورت برکه‌ای سربسته با شیارهایی در اطرافش در زیر زمین مدفون بوده که با آمدن باران بخشی از این سازه قدیمی و تاریخی و یکی از آثارهای مهم باستانی کوخرد از زیر خاک نمایان شد. دور تا دور حمام سیبه عمق دایره مانندی دارد که باران آن را مشخص کرده‌ است . همچنین در عمق زمین به اندازه ۳ متر ساختمان و سقف حمام بوده‌ که اگر دور تا دور این ساختمان برداشته شود  گرمابه به صورت کامل پیدا می‌شود و نما و جلوه‌ای از آثار قدیم را به معرض تماشا می‌ گذارد.

 

***

 

/نشریه بستکیه/

یاسر افروز

یاسر افروز

دبیر بخش فناوری اطلاعات و آموزش نشریه

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *