گزارشی از حرکت مردمی درختکاری در بستک (قسمت اول)

jokar

گزارشگر :
جلال جوکار – بستک

[divider]

رسول اكرم (ص): چنانچه قيامت در حال قيام باشد و در دستان كيي از شما نهالي بود آنرا بكارد.
رهبر معظم انقلاب : ما از مردم خواهش میکنیم که درخت را پاس بدارند و فضای سبز را اهمّیتّ بدهند. «هر ایرانی یک درخت » که گفته میشود و در زبانها هست، شعار خوبی است.

بيش از نيم سال است كه در محدوده ي شهر بستك حركت مردمي درخت كاري در حال انجام است . نشريه بستكيه بر آن شد ضمن معرفي اين طرح مختصر گزارشي خدمت خوانندگان ارايه دهد. اين گزارش در دو قسمت خدمت خوانندگان ارايه مي شود. ابتدا شروع گفتگو پاي صحبت هاي آقاي عبدالقادر صالحي از همكاران انجمن خيريه شهرستان بستك و فعال در عرصه هاي اجتماعي مي نشينيم. عرض سلام دارم خدمت خوانندگان نشريه بستيكه و تشكر از دست اندركاران اين نشريه مردمي و آرزوي توفيق و موفقيت خدمت حاميان و كادر تحريريه دارم

  • بفرماييد اين طرح از كي و چگونه و با چه پشتوانه اي شروع شده است؟

ايده آور اجراي اين طرح در شهر بستك آقاي مهندس صلاح الدين احمدي هستند كه حدود ۴ سال پيش ايشان اهداف و لازمه درخت كاري را بيان كردند . با زلزله دي ماه ۹۲ اين طرح مسكوت ماند و نهايتا در اسفند ماه ۹۴ اولين گام براي كاشت نهال برداشته شد. از حاميان اجراي مرحله اول طرح خود مهندس احمدي ، دوستان انجمن خيريه ، بازاريان و موسسه حافظان طبيعت جهانگيريه و ياوران زمين سبز و ساير اقشار مردم و خيرين كه با شعار هر شهروند يک درخت تعداد ۵۰۰ نهال كاشته شد.

-لطفا گزارش كلي از نحوه تهيه ي نهال ها ، كاشت ، نحوه آبياري ، محافظت و ميزان رشد و دوام نهال ها خدمت خوانندگان ارايه دهيد.

طبق تحقيقاتي كه مهندس احمدي ارائه داده بودند اقليم گرم و خشك منطقه و فقر گياهي در اكثر ماههاي سال و سرسبزي منطقه در فصول باراني نشان از مستعد بودن خاك منطقه براي درختكاري دارد اما كمبود آب مانع بزرگي است.نتيجه بررسي ها اين بود كه از گونه ي بومي كُنار كه پس از مدتي رشد نياز مراقبتي كمتر و مقاوم در كم آبي و كما اينكه خودرو هستند و بجز در خزان و هواي ۴۵ روزه تابستاني در ساير اوقات سرسبزي و سايه خاص خود را دارد. تهيه و خريد نهال ها از شهر دزفول مي باشد و در رابطه با آبياري ، آب انبارهاي ساخته شده از سالهاي گذشته با همت خيرين در حومه شهري بستك حدود ۶۷ آب انبار مي باشد. قريب به ۳۰ بركه به دليل احاطه شدن در محله ها و محدوده ي شهري از لحاظ بهداشتي غير قابل شرب هستند و استفاده آشاميدني ندارد و منبع ديگر برداشت آب واقع در پشت پارك ۲۲ بهمن مي باشد كه بوسيله تانكر تراكتور برداشت و نهال ها آبياري مي گردند. براي آبياري نهال ها هيچ گونه آبي از آب انبار هاي استفاده شرب مردم و حتي چاه هاي كشاورزي برداشت نشده است و براي آبياري نهال ها استفاده نخواهد شد. در آينده در نظر داريم با اجراي سازه ها و طرحهاي آبخيز داري با كمك اداره منابع طبيعي درختان را آبياري نما ييم. براي محافظت از نهال ها از خطر خوراك حيوانات با همكاري صميمانه اي كه اداره منابع طبيعي دارد منطقه هاي كاشت، چراي دام ممنوع اعلام شده است. در خصوص موفقيت طرح و بازتاب آن با توجه به گزارشات ارايه شده از اداره كل منابع طبيعي به كشور اين حركت با اين حجم استقبال و حمايت مردمي اولين حركت گسترده ي مردمي در سطح كشور ذكر كرده اند و ضمن اعلام حمايت ، آمادگي كمك به مجموعه اعلام داشته اند ضمن آنكه مشاركت خود جوش مردمي و اصناف و آحاد شهروندان بستكي در درخت كاري بدين وصف كه مشاهده مي كنيم در كشور استثنا مي باشد با بررسي و نظارت و آمارهاي كه تا بحال از ۵۰۰ نهال كاشته شده در مرحله اوليه و ۱۱۰۰ نهال مرحله دوم كاشت بدست آورديم بالغ بر ۹۹ درصد نهال ها رشد مطلوب دارند.

مبالغ هزينه شده و مبلغ هزينه هر نهال به چه صورت است؟

مبلغ ۰۰۰ / ۵۰۰ / ۱۱ تومان هزينه مرحله اول و مبلغ ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ تومان در مرحله دوم هزينه شده است و هر نهال از خريد تا كاشت و آبياري براي یک سال ۰۰۰ / ۳۰ تومان برآورد هزينه شده است. مبالغ هزينه شده از خيرين محترم ، اصناف و خانواده هاي محترم كه به ازاي هر عضو خانواده شان مبلغ سي هزار تومان پرداخت نموده اند. قابل ذكر است كه انجمن خيريه و خدمات اجتماعي شهرستان هيچ گونه پرداختي در اين خصوص ندارد و مصارف انجمن محل پرداخت مشخص شده دارد. اما جا دارد از حمايت هاي معنوي هيات مديره انجمن خيريه كه قوت قلب و خاطر آسوده فراهم نمودن تا اين طرح با استقبال چشم گيري ادامه يابد.

 

ادامه گزارش همراه با تصاويری از درختان و مشاركت مردمي در شماره بعد..

/ نشریه بستکیه /

یاسر افروز

یاسر افروز

دبیر بخش فناوری اطلاعات و آموزش نشریه

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *